Rozchod obvykle bývá posledním aktem v partnerském vztahu. Po něm nejčastěji následuje období mizérie a hořkosti, jež předchází úlevě a připravenosti na další vztah. Ačkoliv taková kapitola není ničím zvlášť příjemným, přesto ji lidé ve svém životě prožívají stále znovu a znovu. A někteří z nich dokonce stále s jedním partnerem. O tom, že opakovaně se rozcházejících a zase se scházejících párů je opravdu hodně, svědčí jistě to, že ve svém okolí minimálně jeden takový partnerský vztah znáte. Podle výzkumů jsou takové páry méně šťastné než páry, které jsou spolu stabilně. I přesto ale není ničím výjimečným, když se takový pár rozhodne ve výsledku spolu zůstat, vzít se, dokonce založit rodinu. Faktem totiž zůstává, že touha zůstat spolu se s postupem času mění. Aktivně se rozcházející pár ve třiceti může přerůst ve stabilní partnerství ve čtyřiceti. Tak jaké jsou vlastně důvody opakovaných rozchodů?
Jeden opakující se rozpor
Partneři se spolu cítí dobře, ve všem si víceméně vyhovují, vztah jim funguje. Poté se ale objeví určitý konflikt, který vede k rozchodu. Po rozchodu či dokonce krátkém vztahu s jiným člověkem si uvědomí, že si po všech stránkách vyhovovali a rozešli se pouze kvůli jednomu problému. A tak se k sobě vrátí. A partnerství opět funguje do okamžiku, než vykoukne na povrch již známý problém. Takový cyklus bude pokračovat, dokud partneři ožehavý spor nevyřeší či jeden z nich vztah nevzdá.
Chci být single
V dlouhodobém vztahu může dojít k zevšednění a partneři si mohou připadat jako svázaní. Mají chuť se nezávazně bavit, poznávat nové lidi, chodit ven s kamarády. Zkrátka žít život single. Po rozchodu ale často takoví jedinci bývají rozčarování, protože single život, jak je popisován v amerických komediích, se nekoná. Jejich život sice není omezován partnerem, ale plný dobrodružství rozhodně není. V takové chvíli si začnou uvědomovat, že jim v partnerství vlastně bylo dobře a chtějí se do něj vrátit.
Nízká frustrační tolerance
Každý jsme nějaký a někteří lidé mají nízkou toleranci na snášení nejistoty. Jakmile tedy dojde na první konflikt, raději berou nohy na ramena, aniž by se pokoušeli o vztah bojovat. Díky tomu ale přicházejí o možnost zjistit, jak by se vlastně celý vztah vyvinul. Po uklidnění situace je tedy trápí otázka, jestli to přeci jen nevzdali moc brzo a neukončili vztah předčasně. Po návratu do vztahu se ale situace často opakuje a jakmile se na obzoru objeví jen náznak mráčků, zbaběle znovu utíkají.
Rozchod na uklidněnou
Některé páry dokonce s rozchody pracují jako s běžnou fází vztahu. Ve vypjaté afektované situaci se rozejdou a po několika týdnech se odpočinutí a s chladnou hlavou k sobě zase vracejí. „Rozchod“ v tomto případě berou jenom jako jakousi dočasnou pauzu. V období, kdy jsou od sebe, nehledají jiné partnery, nechodí se intenzivně bavit, neužívají si volnosti, protože jsou pořád a stále zadaní. Tyto páry mají největší šanci na vytrvání vztahu, neboť jejich problém spočívá víceméně jen ve špatné komunikaci.