Od okamžiku, kdy se na těhotenském testu objeví dva proužky, přes první nadechnutí vašeho miminka, po první měsíce s novým členem rodiny zažívají partneři pocity štěstí. Vždyť to jsou ty nejkrásnější okamžiky z celého života! Jenomže štěstí se často může měnit ve frustraci, strach nebo další emoce, které už tak pozitivní nejsou. Vztah partnerů se dostává do úplně jiného světla. Do jednoduché rovnice, kdy jeden a jeden jsou dva, se najednou dostává další člen, který může s celkovým výsledkem poměrně dost zamávat. Mladé rodiny, které sotva vznikly, se mohou rozpadat, a to i přesto, že je původně spojovala velká láska. Těhotenství i následné mateřství představují zatěžkávací zkoušku vztahu, který může partnery zaskočit nepřipravené. I přes načtenou literaturu, předporodní kurzy a silnou motivaci, kdy si partneři věří, že všechno společně zvládnou.
Jste v tom sami
Zatímco dříve bylo běžné, že žena měla první dítě ještě před dvacátým rokem života, dnešní prvorodičky přivádějí své první potomky na svět třeba až v pětatřiceti. Ženy, které se tak v dnešní době stávají poprvé matkami, by za dřívější doby mohly klidně být už babičkami. Od mladých matek se neočekávalo, že budou svou novou roli zvládat samy. Těhotenství a následné mateřství bylo záležitostí všech žen v domácnosti, které novopečené matce pomáhaly, radily a byly jí k ruce. Moderní doba vlivem zvyšujícího se věkového rozdílu mezi matkami a babičkami toto sdílení z mnoha ohledů narušila. Mladá rodina je tak v úplně jiné situaci, než byli jejich rodiči před třiceti lety. Porozumění a rady sice může hledat mezi svými vrstevníky, ale ať už kvůli uzavřenější povaze či pocitu, že by byli považováni za neschopné, tak nečiní.
Psychologická podpora opomíjí muže
Jedním z největších kamenů úrazu je, že psychologická pomoc se v těhotenství a po něm zaměřuje především na ženy. Nesporným faktem je, že je to právě žena, která nese v těhotenství a prvních měsících po porodu většinu zátěže. Je to žena, kdo dítě odnosí, kdo musí projít porodem, kdo kojí, kdo k dítěti vstává, zatímco partner chodí do práce. Muži se dostávají do pozadí, stejně jako jejich pocity. Hlavní je, aby se měla dobře žena, neboť je to ona, která potřebuje veškerou podporu, aby se mohla plnohodnotně o dítě postarat. Na novopečené otce se tak zapomíná. A to i přesto, že oni se dostávají rovněž do nové role a mohou z toho být zmatení. Jejich pocity jsou stejně důležité, jako jejich partnerek, kterým musí být oporou. Se svými emocemi se ale v drtivé většině musí vyrovnat sami. Což někdy může vést k případům, kdy muži své nové postavení v rodině neunesou a partnerku s miminkem opustí. Často ale nejde o „gaunery“, ale pouze frustrované muže, kterým nebyla věnována odpovídající pozornost.