Zřejmě každý člověk na světě má nějaké své cíle, přání, touhy. Za normálních okolností k jejich naplnění používá svých vlastních sil. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy k dosažení vlastního cíle využívají lidi kolem sebe.
Termín „citové vydírání“ se začal objevovat už v polovině minulého století, zpopularizovala ho ale až Susan Forwardová v 90.letech. Definovala jej jako ovládání lidí ve vztazích mezi blízkými osobami. Hlavní roli zde hraje strach, povinnost, závazek a vina, kdy skrze tyto pocity jedna osoba manipuluje druhou. Citové vydírání obecně patří mezi nejagresivnější formy manipulace, přičemž se velmi špatně poznává, a ještě hůře prokazuje. Je to především proto, že osoby, mezi kterými k citovému vydírání dochází, jsou si velmi blízké. Může se jednat o partnery, ale také třeba o rodiče a děti, dva sourozence či jiné osoby, mezi kterými vznikl úzký vztah, jako je třeba učitel a žák či spolupracovníci.
Čeho chce manipulátor dosáhnout?
Citový manipulátor chce svým jednáním nejčastěji dosáhnout toho, aby byl milován, v bezpečí, oceněn, podporován či aby byl pro druhého potřebný. Všechny tyto tužby a mnohé další jsou v pořádku. Těchto pocitů by chtěl dosáhnout téměř kdokoliv. Jde ale o to, jakým způsobem těchto cílů dosahuje. Vyděrač k dosažení svých tužeb využívá citového vydírání osoby, se kterou má nějaký vztah. A klíčovou je poté reakce této vydírané osoby. Ve většině případů totiž nic nepozná a nechá se tzv. natlačit do kouta. Cítí se svému manipulátorovi zavázaná či k němu pociťuje vděčnost. Z takové pozice se ale v budoucnosti velmi těžko dostává, neboť vyděrač přišel na to, že si takové jednání může dovolit.
Jak citovému vydírání čelit?
Především je důležité je vůbec rozpoznat. Většinou totiž nezačíná slovy: „Pokud mě máš ráda, pak…“ Naopak citové vydírání je o to horší, že i když se s ním setkáte nemusíte ho identifikovat. Otázkou rovněž je, jestli manipulace je účelová a vědomá, nebo si její přítomnost v konverzaci neuvědomuje ani samotný vyděrač. Jakmile je však odhalena, je důležité se jí postavit. Nenechávejte se vydírat citovým vztahem k nějaké osobě, ať už s ní máte jakkoli dobrý vztah. Citové vydírání totiž vždy vede jenom jedním směrem – zhoršuje se a prohlubuje.
Pokud nezasáhnete hned na začátku a umožníte manipulátorovi, aby nad vámi získal nějakým způsobem převahu, potom se zdraví do vašeho vztahu bude vracet jen pomalu. Někteří lidé bývají manipulátory od přírody, jiní se k takovému jednání propracují skrze nějaké „mindráky“. Pokud s vámi ona citově blízká osoba doposud jednala normálně, ale nyní s vámi manipuluje, můžete zkusit odhalit spouštěč. Často jím bývá nízké sebevědomí nebo ponižující příhoda. Když začnete komunikovat a na problému pracovat, potom můžete vztah ještě zachránit. Hlavní však je uvědomit si, že podřizováním se nic nezlepší.