Řeč vašeho těla vám pomůže k úspěchu

Mnoho úspěchů v našem životě nezáleží až tak na našich činech jako na našich slovech. Na slovech a jejich podání. Díky správnému přístupu a sdělení můžete získat vyšší plat, dosáhnout vysněného cíle, získat si důležité lidi. Základem ovšem je, abychom si uvědomili, že komunikace není jenom o tom, co vypustíme z úst. Součástí naší prezentace je totiž i složka neverbální komunikace, která se skládá z mimiky, gestikulace, očního kontaktu, dotyků, postoje našeho těla či vzdálenosti od poslouchajících. A podle odborníků tyto faktory vnímáme mnohem více než verbální projev. Z tohoto vyplývá, že v případě, že se budete správně prezentovat a používat tyto neverbální nástroje, můžete zaznamenat lepší výsledky. Vědomě ovládnout byste měli především tyto aspekty

1. Mějte hlavu vztyčenou

Z vašeho postoje by na první pohled měla vyzařovat rozhodnost, hrdost a sebevědomí. Záda by měla být rovná, ramena stažená dolů, hrudník otevřený. A hlava pěkně vztyčená. Dejte si však pozor, abyste nepůsobili namyšleně a povýšeně. Aby vás tak ostatní nevnímali, nebojte se pousmát, buďte uvolnění. Neměli byste se cítit svázaní či se přetvařovat. Pointou je, aby z vás vyzařoval zdravý klid a rozvaha. Na lidi poté budete působit sympaticky a snadněji se jim s vámi bude komunikovat.

2. Verbální a neverbální komunikace v konsensu

Tvrdíte, že jste v klidu, ale přitom kolem sebe vztekle rozhazujete rukama. Nebo říkáte, že vás dialog s druhou osobou zajímá, když přitom stojíte napůl shrbení a očima bloudíte po okolí. Abyste působili jako důvěryhodná osoba, potom je zapotřebí soustředit se na sladění svého sdělení s neverbálními projevy. Snažte se během řeči vnímat své emoce a pokud jsou nevhodné, tak je rovnou krotit. Pokud totiž své vnitřní prožívání necháte utrhnout ze řetězu, vyplyne napovrch skrze vaše gesta a mimiku. Obzvlášť v případě prezentace, kdy potřebujete správně zapůsobit, trénujte autentičnost svého projevu v souladu s neverbálními projevy.

3. Usmívejte se za všech okolností

Vědecké studie potvrzují, že úsměv je klíčem k úspěchu. Díky němu působíme na ostatní ve svém okolí příjemně. Kromě toho i v případě hraného úsměvu se nám do krve vyplavují hormony štěstí, které nás pozitivně nalaďují. Úsměv by neměl být přehnaný, není nutné cenit zuby nebo se hrdelně smát. Stačí pozvednout koutky a sladit ostatní mimiku obličeje – tedy nemračit se, nemhouřit oči. Především během obchodní komunikace je úsměv velmi důležitý.

4. Gestikulujte, ale s rozumem

Gestikulace během projevu je zajímavým faktorem. Může příjemně řeč doplnit a podtrhnout celé sdělení. Patří sem ale nejen vztyčený ukazováček, ale i mnutí rukou, popotahování prstů, máchání rukama, vypočítávání apod. Gesta byste ale měly mít za všech okolností pod kontrolou, jinak se totiž mohou stát vaším kamenem úrazu. Přehnaná gestikulace může způsobit nejen to, že někomu nechtěně rozlijete kávu či ho uhodíte, ale může také odvádět pozornost od vašeho sdělení, které potom vyzní do prázdna.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté