Partnerská krize nemusí znamenat konec vztahu

Říká se, že během života přijde hned několik „velkých“ vztahových krizí. Ta první bývá zhruba po roce vztahu, kdy vyprchá prvotní zamilovanost. Druhá nastupuje po třech letech, kdy už se partneři znají natolik, že mohou zjistit, jak rozdílné jsou jejich názory na budoucnost. Po sedmi letech vztahu dochází k tzv. přechození vztahu, partneři často bývají znudění a zdá se jim, že vztah stagnuje. Posledním úskalím bývá zhruba dvacet let v partnerství, kdy odcházejí z rodinného hnízda děti a partneři jsou zase „jenom spolu“. Ať už ve svém vztahu řešíte dlouhodobě problémy či máte jednu z výše uvedených krizí, nevzdávejte boj za svůj vztah předčasně.

Zameťte si před svým prahem

Než se se seznamem požadavků vypravíte za partnerem, zkuste si sami sobě nastavit zrcadlo. Základem je totiž uvědomit si své vlastní chyby a pracovat na nich. Buďte k sobě upřímní a zamyslete se nad svými charakterovými vlastnostmi. Nejste třeba moc žárliví? Nenecháváte se zbytečně vyprovokovat? Nereagujete přehnaně? Nemohou problémy ve vztahu souviset s vaší nespokojeností a stresem? Teprve po adekvátním zhodnocení situace si zkuste sednout s partnerem a vyjasnit si, na čem bude který z vás pracovat. Přiznejte partnerovi, že si uvědomujete své chyby. A zároveň se nečertěte, pokud vám partner sdělí nějaké další, které si ani nemusíte připouštět. Vyříkejte si s partnerem, co vám vadí a v čem musí nastat změna. Komunikace je v tomto případě klíčová.

Nebojte se jít k odborníkovi

Pokud společná komunikace selhala, ale přesto se nechcete svého vztahu vzdát, potom zauvažujte nad odbornou pomocí. Jít do rodinné nebo manželské poradny nevnímejte jako prohru. To, že si uvědomujete, že na svůj problém nestačíte, je krokem směrem kupředu. Odborník vám může poskytnout nový pohled na věc, který vás ani nenapadl. Kromě toho, můžete k němu jít jednou a v případě, že vám konkrétní odborník nesedne nebo se vám terapie nebude jevit jako ta správná cesta, už k němu nikdy nemusíte přijít.

Zkuste se vrátit na začátek svého vztahu

Začátek vztahu má většina párů spojený s hezkými vzpomínkami. Měli jste na sebe čas, smáli jste se na sebe, společně trávený čas byla legrace, chodili jste do restaurací na dobré jídlo, jezdili jste na dovolenou. Teď máte na mysli ale jenom to, kdy mají děti zubaře, co je potřeba zařídit do školy, jaké potraviny pro uvaření oběda, kde mají levnější, či co všechno ještě máte v práci na stole. Vztahy se vyvíjejí a, především ty dlouhodobé, zapadají do vyjetých kolejí. Obzvlášť, jestli se mnoho věcí točí kolem domácnosti a dětí. Zde je důležité říci stop. Žena není uklízečkou ani otrokem. Stanovení pravidel domácnosti a nové rozložení úkolů pomůže k lepší organizaci a lepšímu rozložení času. Nebojte se ani na čas od svého všednodenního života utéci – děti pošlete k babičce a domácnost nechte ať leží ladem, zatímco vy si s partnerem budete užívat. Jeden týden takové dovolené dokáže vyléčit i dlouhodobé problémy ve vztahu.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté