Být pozitivní. Spojení, které v reflektorech poslední doby nabývá úplně jiného rozměru. A přesto zachovat si pozitivní mysl nejen v takové době platí za jednu z nejdůležitějších věcí. Zachovat si zdravou rozvahu a kladné myšlenky přitom nemusí být zase tak těžké. Pozitivní psychologie, jak již její název napovídá, se zaměřuje na pozitivní lidské emoce, jako je například radost, štěstí, naděje, láska či důvěra. Prožívání takových pocitů se nazývá flow, což lze přeložit jako proudění, plynutí. Takto je popsán duševní stav, kdy je nám dobře, cítíme kladné emoce a dostáváme se do takového stavu, kdy čas kolem nás jaksi plyne, aniž bychom si ho uvědomovali. Jak se říká, čas plyne rychle, když se člověk dobře baví. A cílem pozitivní psychologie je zajistit, abychom se přesně takto cítili co nejčastěji, aby se u nás rozvinulo co nejvíce pozitivních vlastností a rysů, jako je například zvídavost, energičnost, optimismus nebo smysl pro humor. Abychom se zkrátka cítili pozitivně.
Jak se vyladit na tu správnou notu
Docílit pozitivního naladění nelze jen tak ze dne na den. Doposud vaše mysl fungovala určitým způsobem, který bude nyní potřeba přenastavit. A přeprogramovat vnímání, pocity, prožívání a celkový životní styl zkrátka nejde přes noc. Abyste své nitro vyladili na optimistické myšlení, začněte těmito prvními krůčky:
Krok – Zjistěte, kdy se cítíte dobře
A nejenom kdy, ale také kde, s kým a co je důvodem, proč je vám fajn. Vypozorujte během svého běžného dne okamžiky, kdy se cítíte v souznění se svým životem, kdy vás zaplavuje pocit, že jste přesně tam, kde máte být. Kdy k vám přichází radost a vy vnímáte, že to, co děláte, má smysl. Kdy zažíváte flow. Přitom si ale dejte pozor i na ony okamžiky a místa, kdy k vám naopak přicházejí negativní emoce. Kdy si připadáte nejistí, máte strach nebo si připadáte neužiteční. Těmto příležitostem se snažte vyhýbat nebo zkuste popřemýšlet, jak jejich „polaritu“ přetočit a eliminovat tak jejich dopad na vaše prožívání. Pozitivně myslící člověk je schopen rozlišit, co patří mezi jeho silné a co slabé stránky a co a jak na něj působí.
Krok – naplňujte pozitivními myšlenkami druhé
Zapomeňte na negativní moudro, které říká, že „každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán“ a zaměřte se na to, že „každý dobrý skutek, vykřesá další“. S ním jde totiž ruku v ruce fakt, že „úsměv je nakažlivý“. Zkuste čas od času udělat jen tak nějaký drobný dobrý skutek a nechte v sobě hřát pocit, že se jednalo kamínek vhozený do řeky, od kterého se v kruzích budou šířit další a další vlnky dobrých skutků. Nejde o to, rozdat všechny svoje peníze nebo přispívat na každou charitu, na kterou narazíte, ale sem tam někomu podržet dveře, usmívat se na vyčerpanou pokladní nebo popřát hezký den úředníkovi za přepážkou. I jen takové drobnosti dokážou udělat mnoho dobrého.