Štěstí je vnitřní pocit radosti, který nás naplňuje. Dosáhnout takového stavu přitom lidé ze Západu považují za velmi složité. Pocit štěstí neustále něčím podmiňují, stanovují si mety, po jejichž překonání si myslí, že už budou konečně doopravdy šťastní. Podle tibetských mnichů, ale štěstí takto nefunguje. Podle nich je štěstí něco, co začíná v nás, je to naše vnitřní uspořádání, ke kterému nic zvnějšku nepotřebujeme. Musíme jenom lépe pracovat se svou myslí. Pokud se cítíme nešťastní, jsme mrzutí, smutní nebo naštvaní, je to jenom pocit. Emoce, kterou lze změnit. Podle tibetských mnichů je skutečně všechno jenom o našem náhledu na věc. Pocit vnitřního štěstí přirovnávají například k vlně. Záleží totiž, jakým způsobem se na ni díváme. Pokud jsme na spodní straně vlny, můžeme se otloukat o dno a drhnout o písek. Přitom stačí držet se vrchní strany vlny, po které snadno dokloužeme až na břeh. Vlna zde představuje určitou věc, událost, incident. Je na našem úhlu pohledu, jak k věci přistoupíme.
Metoda zrcadlení
Když se díváme do zrcadla, na jeho hladké ploše se odráží naše tvář. Když jsme smutní, je také smutná. Když se šklebíme, dělá to rovněž. Když se radujeme, směje se s námi. Zrcadlo samo se ale vlivem těchto emocí nezměnilo. Je pořád stejné, ať se do něj budete tvářit jakkoliv. A stejně tak bychom i my měli přistupovat k lidem kolem sebe. Jejich emoce bychom měli pouze odrážet a nepřipouštět si je tolik. Pokud se z nás totiž nestane hladké vše odrážející zrcadlo, potom do sebe všechny negativní pocity můžeme nasát jako velká houba. Zbavit se takto usazených negativních myšlenek je potom velmi těžké.
Mraky nikdy nezahubí slunce
Štěstí je jako slunce. Svítí na nás, hladí nás svými paprsky, prohřívá naše nitro. Poté ale náhle přijde velký mrak a slunce zakryje. Zpočátku může svými rozměry vyvolávat pocit, že už nikdy nezmizí a slunce už se nikdy neukáže. My si ale musíme uvědomit, že je to pořád jenom mrak. Nesmíme nabýt klamavého dojmu, že se situace už nikdy nezmění. Takovým mrakem může být hněv či třeba nenávist, obojí je ale pořád ve své podstatě jenom naším pocitem. A my máme moc pocity měnit. Protrhejte mraky ve svém nitru a nechte slunce opět zazářit.
Negativní oplácejte pozitivním
Snadno se to řekne, hůře provede. Alespoň tak je tomu na první pohled. V této tibetské metodě jde o to, že nikdy nemůžeme činit dvě protichůdné věci zároveň. Nemůžeme druhému ruku podávat a zároveň ho přitom tlouci. Nemůžeme člověku chtít pomáhat, když ho budeme ze srdce nenávidět. Pointa této metoda spočívá v tom, nenechat se od ostatních nakazit negativními myšlenkami, pocity a emocemi. Pokud ostatní necháme, aby na nás byli zlí, potom brzy začneme vykazovat stejné symptomy jako oni. Budeme negativní, špatně naladění a mrzutí.