Na co se zaměřit během komunikace

Veškeré mezilidské vztahy jsou založené na komunikaci. A nejen na té mluvené, ale i její psané formě nebo třeba gestech. Obecně lze pak správným dodržováním komunikačních pravidel lze docílit harmonizace vztahu. Ale pokud si naopak budeme tak nějak říkat co chceme, může to vést k devastaci takových pout. Asi největší problém může špatná komunikace nadělat v partnerských vztazích. Mnoho párů se rozešlo jen proto, že spolu partneři nebyli schopní správně mluvit. Může se to sice zdát jako banalita, ale ve skutečnosti to bývá kámen úrazu. Zamyslete se nad svou rozmluvou s partnerem a zkuste si uvědomit, jestli probíhá efektivně nebo často přeroste v hádku. Je sice faktem, že láska bez hádek je jako páv bez peří, ale co je moc, to je moc. Podívejte se na následující pravidla a pokud je ve svých rozhovorech s partnerem neužíváte, vyzkoušejte to – uvidíte, že spíš dojdete nějakých výsledků.

  1. Mluvte o sobě, ne o druhých

Je to až k neuvěření, kolik paseky může nadělat takové zájmeno „ty“. Ty mě vůbec neposloucháš. Ty jsi neumyl nádobí. Ty pořád jenom křičíš. Takto svoje rozhořčení směřujete na osoby venku, vaše slova potom zní jako vytýkání a osočování. Z dlouhodobého hlediska taková komunikace ale nemůže fungovat. Nikdo nemá rád, když mu někdo neustále něco vyčítá nebo na něho útočí. Nejčastěji taková rozmluva vede k okamžité ofenzívě v lepším případě k ospravedlňování. Zkuste svému partnerovi nepokládat hlavu na špalek a vyjadřovat se jiným zájmem – já. Já mám pocit, že mě moc neposloucháš. Já bych tě chtěla požádat o umytí nádobí. Já si myslím, že mluvíš moc nahlas. Mluvte o svých vlastních myšlenkách a pocitech, nemiřte na druhé.

  1. Mluvte konkrétně

To je tak typické. Ty to pořád… Ty jsi naprosto nemožný. Nikdy to není tak, jak… Když chcete řešit nějaký problém, postavte ho na konkrétních situacích. Pokud partner například nevynáší odpadky, neosočujte ho, že tuto domácí práci NIKDY nedělá. Vyjmenujte mu dny, kdy odpadky nevynesl a proč vám to vadí. Když už chcete svého partnera kvůli něčemu konfrontovat, mějte na něj připravené argumenty. To, co chcete říct tak nabere konkrétnějších obrysů a partner bude lépe chápat, o co vám jde.

 

  1. Zůstaňte u jednoho problému

Nepřeskakujte v tématech jako koza v jeteli – zůstaňte u jednoho problému a na něj se zaměřte. Začali jste se hádat? Dobrá, zůstaňte u problému, který hádku vyvolal. Nepřilévejte do ohně výčitky za události nebo situace, které se staly kdesi v minulosti. Minulost nechte spát. Když budete rozdělávat stále další a další ohně, nikdy nemůžete nic pořádně uhasit. Uhaste problém, který vás nejvíce pálí a teprve poté můžete zaměřit svou pozornost na další ohýnky. V opačném případě se totiž jednotlivá ohniska mohou vzájemně přiživovat a vzápětí přerůst do takového požáru, který neuhasí ani profesionální mediátor či poradce.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté