Můžeme ze vztahu onemocnět?

Pan Dokonalý, paní Dokonalá, perfektní vztah. Většina vztahů odráží snahu nalézt toho pravého partnera, se kterým bychom mohli strávit celý život. Vždyť v pohádkách a romantických filmech to vypadá tak jednoduše. Zamilují se, získají jeden druhého a poté žijí šťastně až do smrti. Bohužel díky takto zkresleným představám potom narážíme v realitě na problémy, které nás mohou dohnat k ukvapeným závěrům. Například, když doposud dokonalý protějšek má jiný názor a dostáváte se do konfliktu. Takové hádky, i když jsou běžnou součástí vztahů, lidé považují za důkaz toho, že si vybrali špatně. Že člověk, kterého doposud považovali za svou spřízněnou duši, není ten, za koho ho měli. Je to ale skutečně tak? Hádky totiž nemusí být nutně jenom indikátorem nesouladu v partnerství, ale také pouhým zrcadlem našeho vlastního vnitřního rozpoložení. Harmonie a funkčnost vztahu potom s tím nemá co dělat. Mimoto, hádky ve své podstatě jsou v mezilidských vztazích důležité, přinášejí totiž do vztahu důležité poznání, a to nejen o druhém partnerovi, ale rovněž o nás samotných.

Hádky jsou jenom zrcadlo

Jeden známý citát praví, že: „Láska bez hádek, je jako páv bez peří.“ A je tomu skutečně tak. Hádky, spory, konflikty jsou nezbytnou součástí vztahů. Každý jsme jiný, nehledě na skutečnost, že po určité době je lepší tzv. pročistit partnerský vzduch. Nezáleží tedy na tom, jestli se hádáme, co je totiž mnohem důležitější je důvod, proč se vlastně hádáme. Hádky mohou mít rozmanité příčiny a na nich právě záleží. Fungující, ladící vztah se může potýkat s hádkami stejně tak často jako neladící, asymetrický vztah. Zatímco v prvním případě může být na vině i jen jeden člověk, ve druhém často za rozvrat vztahu mohou oba dva zúčastnění. Než ale svůj vlastní vztah zaškatulkujete, zkuste se zamyslet nad sebou samými. Nejste to náhodou vy, kdo je původcem hádek, zatímco váš partner vám pouze nastavuje zrcadlo? A není to náhodou dobře?

Když jsme ve stresu a cítíme tlak

Stres je stav, ve kterém jsme v napětí, cítíme přílišný tlak a zátěž. Může ho způsobovat téměř cokoliv a každá osoba je vůči němu odolná jinak. Velmi příznačné je také přenášení takového vypětí z jednoho prostředí do druhého – například, když toho máme v práci až nad hlavu a toto přepětí pak ventilujeme doma. Dochází poté k nedorozuměním, která často pramení z toho, že osoba ve stresu si tento svůj stav odmítá připustit nebo si ho neuvědomuje. Partnerské neshody a hádky v domácnosti tedy opravdu nemusí mít kořeny až tak hluboko, aby se s nimi nedalo nic dělat. Mít odlišný názor na stejnou věc tak mohou mít i partneři, kteří jsou pro sebe jinak „ti praví“. A tak k čemu jsou takové hádky dobré? Když během hádek jeden partner pouze zrcadlí toho druhého, může mu tak pomoci s pochopením vlastních myšlenek a rozpoložení. Stres či jiná disharmonie organismu totiž při dlouhodobém přehlížení může přejít až v opravdovou, skutečnou nemoc. V hrůzném důsledku to může být například i rakovina, která se buňku po buňce ukládala ve vašem organismu. Ve chvíli, kdy si ale uvědomíme, že negativní emoce pocházejí od nás, a nikoliv od partnera nebo nepramení z nevhodného vztahu, můžeme s tím něco dělat.

Hádky znamenají vystoupení z vlastní komfortní zóny a partnerské zrcadlo je odraz našeho nitra. Teprve díky partnerovi můžeme vidět, jak si ve skutečnosti připadáme, jak co vnímáme, jací nyní skutečně jsme. A to je dobře, protože jedině tak s tím můžeme něco dělat. Jedině tak můžeme zpomalit, uvědomovat si sami sebe a zachránit nejen sebe před důsledky neřešené disharmonie, ale také partnerský vztah s tím pravým. Prvním krokem je ale toto zrcadlo prokouknout a pochopit, na co se to vlastně díváme.

 

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté