Mobilní technologie jsou zabijákem vztahů

Mobilní telefony používá 97% české populace. To alespoň říkají data Českého statistického úřadu za rok 2019. Přibližně 70% těchto uživatelů přitom upřednostňuje „chytrý“ telefon před tím „hloupým“. Češi telefony používají téměř na všechno – od organizace dne, přes praktickou stránku věci až po zábavu. Mobil mají neustále po ruce. Ráno je probouzí nastaveným budíkem, u snídaně jim sděluje novinky ze světa, během dopoledne vyřizuje telefonáty a organizuje schůzky, odpoledne zajistí večeři a před spaním zvládne oddech v podobě hry, aplikace, surfování na internetu nebo komunikace s přáteli na sociálních sítích. Vždyť téměř 87% uživatelů je neustále online, protože používají mobilní data. V mobilním telefonu máme zkrátka všechno. V podstatě by se dalo říct, že je to naše černá skříňka, ve které jsou na nás uloženy všechny informace. Trend nadužívání mobilních telefonů se ale stále častěji začíná promítat do našich vztahů. Tento fenomén již má dokonce název – phubbing.

Co je to phubbing

Pojem „phubbing“ spatřil světlo světa již v roce 2012. Zpočátku se šířil především v anglofonním světě, kde vznikl ze slov phone (telefon) a snubbing (nevšímání si). Phubbing je definován jako chování, kdy člověk přehlíží jiné osoby, a to dokonce i během schůzky nebo rande, a raději se soustředí na svůj telefon. Čím dál více partnerů se s tímto problémem setkává. A to nejen v již zaběhnutých vztazích, kdy už si partneři nemají toho tolik co říct, ale i na prvním rande či počátečních schůzkách. Podle tvrzení jistého profesora mají phubbeři stejné projevy, jako narkomani. Jakmile nemají svůj mobilní telefon a jsou nuceni být nějakou chvilku offline, trpí abstinenčním šokem. Jsou podráždění, reagují přecitlivěle, potí se, jsou nervózní, cítí se sklesle a někdy mohou trpět až depresemi. Phubbing je další civilizační „nemoc“, kterou se ale rozhodně nevyplácí podceňovat. Představuje totiž problém, kterému je nutné se postavit čelem.

Proč je mobilní telefon lepší než partner?

Podle vztahové koučky za to může příliš mnoho času, který phubbeři svému mobilnímu telefonu věnují. Vzhledem k tomu, že ho využívají téměř každou minutu svého všedního dne, pokud zrovna nespí, nemají již mnoho času, který by mohli věnovat skutečné osobě ve svém životě. Reálný člověk je oproti mobilu méně pohotový, nemá neustále tolik novinek po ruce jako Facebook, neví všechno jako Google, nenabízí tolik zajímavých věcí jako Instagram, navíc se na jeho slova musíme soustředit a odpovídat mu. A mezitím nám určitě něco na internetu uniká. Partneři phubberů si pak připadají přehlížení, nedocenění. Množství času, které jejich partner věnuje svému mobilu, jim indikuje problém – buď má partner někoho jiného, s kým si neustále píše, nebo zkrátka dává přednost mobilu před jejich přítomností. Obojí představuje velký problém. Dokonce až 54% dotázaných jedinců uvedlo, že jim mobilní telefony narušují jejich vztah s partnerem. Pokud i váš partner trpí chronickým používáním mobilního telefonu, zkuste si o tom s ním promluvit. Společně poté můžete vyzkoušet mobilní detox.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté