Léčivá schopnost různých žánrů hudby

Hudba měla vždy jednu hlavní úlohu, a to vyvolat u svých posluchačů emoce. Dobré i ty špatné. Rozvášnit je, rozplakat, rozzlobit, rozněžnit, roztrpčit či například rozveselit. Této schopnosti hudby bylo využíváno ale nejen k pobavení obecenstva, ale také skutečné léčbě pacientů. První zmínky o využití hudby jakožto léčebného prostředku, se objevují již ve Starém zákoně, kdy David léčil svou hrou na harfu depresi krále Saula. Ve starověku byla tato metoda velmi často využívána. Svou pozici muzikoterapie ztratila až v 19.století, aby ji znovu našla o půlstoletí později. Ačkoliv ani v dnešní době není samostatným oborem, je uvažována jako terapeutický prostředek. Bylo zjištěno, že především rytmické skladby pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Dříve si lidé mysleli, že je to vibracemi, jež hudba vydává, a které odvádějí z těla vše špatné, dnes již víme, že je to proto, že hudba ovlivňuje vegetativní funkce. Umí působit na srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, motoriku, termoregulaci a tím tak účinně snížit strach, bolest nebo úzkost.

Sám sobě lékařem

Jistou podobu takové muzikoterapie si můžete nasadit i vy sami. Jde pouze o to, čeho chcete dosáhnout. Potřebujete se lépe soustředit? Nebo naopak chcete relaxovat a uvolnit se? Určité žánry hudby vám s tím pomohou.

  • Když chcete vypnout – podle odborníků jednoduché rytmy hudby ze 70. a 90.let dokážou blahodárně působit na naši psychiku. Pro opravdu hloubkové uvolnění pak můžete použít relaxační až meditační skladby. Na usínání jsou pak doporučované konkrétní zvuky, jako je tichý zpěv ptáků, šumění moře, bubnování deště nebo hra na dřevěné nástroje.
  • Když se potřebujete koncentrovat – zatímco někdo preferuje pro práci ticho, někomu pomáhá vážná hudba. Alternativou je hudba instrumentální či taková, jež je položená v durové tónině. Všechny takové skladby vám pomohou se plně soustředit.
  • Když potřebujete zrychlit čas – ne tedy doslova, ale pokud musíte vykonávat domácí práce či jiné otravné činnosti a potřebujete, aby vám to rychleji uteklo, zkuste oblíbeného interpreta. Poslech oblíbených skladeb dokáže takové činnosti urychlit a odvést vaši pozornost natolik, že vám všechno uteče jako voda.
  • Když potřebujete stimulovat svou kreativitu – odborníci se shodují, že poslech hudby, když před sebou máte důležitý úkol, není úplně vhodné. Když potřebujete přijít s novými nápady, soustředit se na rozjezd nového výrobku nebo naplánovat marketingovou strategii, poslech hudby by vás pouze rozptyloval. Přesto, pokud jej nutně potřebujete, můžete zkusit klidné melodie o hlasitosti maximálně 70 decibelů.
  • Když potřebujete nakopnout – jednoznačně vám poslouží vaše oblíbené skladby. Další možností je poslech rockových skladeb, které svými silnými melodiemi umí zvednout ze židlí. Doslova vás nakopnou k lepším výsledkům, ať už se zrovna snažíte o cokoliv.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté