Drobné pozornosti, doprovázení do práce, neustálé držení za ruku, něžné smskování, překvapivé návštěvy, asistování při schůzkách s kamarádkami apod. To, co na počátku vztahu lze považovat za projevy zájmu se po určité době může stát otravným způsobem kontroly. A hranici, kdy se jedno láme v druhé, lze jen těžko nalézt. Z hřejivé dlaně se stávají okovy, držící vás na místě, smsky fungují jako zvědové, dozor vašeho partnera vás provází na každém kroku.
Závislost lze popsat jako chorobný stav, kdy podmiňujeme svou existenci nějakou potřebou. A pro závislého partnera se tou potřebou stáváte vy. Jste jeho kyslíkem, jeho vodou, jeho potravou. Zatímco dříve vám ponechával alespoň trochu prostoru, smyčka jeho zájmu se postupem času začne utahovat. Protože to, co dříve stačilo, už stačit přestává. Jenomže dýchat s krkem v oprátce nejde donekonečna. Nenechte situaci vymknout kontrole a řešte ji v okamžiku, kdy si uvědomíte, že něco není v pořádku.
Jděte na to s klidem
Problém s partnerem, který přestává tolerovat váš osobní prostor, je potřeba řešit s čistou hlavou. Hádky, scény nebo útoky na partnera v takovém případě nezmůžou nic. Závislý jedinec totiž ve svém jednání nespatřuje žádné pochybení, vždyť dříve se vám jeho pozornost líbila, tak v čem je nyní problém? A přesně o tom vy musíte mluvit. Vysvětlit partnerovi v čem došlo u vás k posunu, proč nyní potřebujete víc prostoru a proč je pro vás tak důležité určitý čas trávit bez něj. Buďte ale připravení na možnost, že partner vaše slova nepřijme. Bude si připadat zrazený. Mnoho závislých jedinců své chování ospravedlňuje tak, že se vás pouze snaží udělat šťastnými, reagovat na všechny vaše potřeby a přání. A pokud vy to necítíte stejně, zřejmě je nemáte tak rádi. Nenechte se ale vydírat jejich láskou a trvejte na svých požadavcích. Pokud partner vaše pocity nechápe a odmítá je akceptovat, často neexistuje jiná možnost než vztah se závislým jedincem ukončit. Pracovat na takovém vztahu lze skutečně jen za předpokladu, že partner přijme fakt, že má problém a bude na něm chtít aktivně pracovat.
Zamyslete se i sami nad sebou
Popřemýšlejte, jak se stalo, že jste se octli ve vztahu se závislým partnerem. Byl takový od počátku vašeho vztahu? Nebo mohlo jeho chování nebo spustit? Vztah se závislým partnerem, obzvlášť, pokud v něm setrváváte, do jisté míry vypovídá i něco o vás. Jak se v přítomnosti takového člověka cítíte? Mění vás nějak jeho chování? Dokáže takového jedince opustit? Odpovědi na tyto otázky jsou důležité nejen pro tento vztah, ale i pro všechny vaše budoucí vztahy. Proto při identifikaci svých pohnutek buďte upřímní. Jedině tak se dozvíte i něco sami o sobě, na čem budete moci později stavět.