Jak syndrom strachu z promeškání může ovlivnit život

Mladí lidé jsou pod velkým tlakem společnosti. Očekává se od nich, že půjdou studovat, dokážou se prosadit, budou trávit čas s přáteli a partnerem, podívají se do ciziny, a to vše je přitom bude bavit. Díky trendu sociálních sítí se pak dostávají pod drobnohled mnoha kritických pohledů, které je sledují, jak si na své cestě vedou. Stejně tak ale oni porovnávají svůj život s dalšími lidmi, na což si berou lupu a dostávají tak do tlaku zase tyto jedince. Neuvědomují si přitom, že čím více se do tohoto kolotoče budou zapojovat, tím obtížněji se jim z něj bude vystupovat. Zahlcení nepotřebnými informacemi a pocit neustálého stresu, spojený s potřebou vědět, co se děje v životě ostatních se nazývá syndrom strachu z promeškání.

Nenechte úzkost zvítězit

Pocit nedokonalosti, potřeba být alespoň stejně tak dobrý, jako jsou všichni ostatní, porovnávání s životními cestami druhých a stres, že jste u něčeho chyběli – to jsou základní znaky strachu z promeškání. Postihuje především mladé lidi od cca osmnáctého do pětatřicátého roku života a zaplavuje je jako vlna úzkosti a strachu, že něco nestihli. V dlouhodobém horizontu může způsobovat velké psychické obtíže a snižování důvěry v sebe sama. Překonat syndrom strachu z promeškání lze několika postupnými kroky:

Nikdo nedělá všechno

Tereza byla bruslit. Lenka byla plavat. Zdeněk o víkendu lezl po horách. Karolína s rodinou pekla koláč. A tito všichni o tom informovali své přátelé na sociálních sítích. Jenomže nikdo z nich nedělal všechno. A stejně tak je to v životě každého. Syndrom strachu z promeškání na vás totiž může působit tak, že si budete připadat neschopní, neboť váš víkend vypadal například tak, že jste jenom hrabali listí. Nebo jste byli pouze se psem na procházce. Či jste si četli. Důležité je si uvědomit, že nejde srovnávat svůj jeden život s pěti či deseti životy jiných lidí. Oni také dělali jenom něco.

Přejte druhým

Karolína upekla koláč. Pekla ho s dcerou, na kterou čekala přes pět let. Lenka byla plavat, protože potřebuje zhubnout, neboť jí vysoká váha ohrožovala zdraví. Za každou fotkou či sdílením je delší příběh, než jen „byla jsem tam“ nebo „dělal jsem tohle“. Zkuste se zamyslet nad pozadím každého obrázku a uvidíte, že úzkost, žárlivost nebo závist ke druhým se zmenší. Nehledě na skutečnost, že vy můžete mít to samé, co oni, jen se pro to musíte rozhodnout.

Žijte okamžikem

Ačkoliv je hezké se sem tam podělit se svými přáteli na sociálních sítích o zážitky, některé byste si měli především užít. Zkuste se během svých výletů, procházek či aktivit zhluboka nadechnout a prožít je v daný moment. Až potom budete procházet příspěvky svých přátel, zkuste se spokojit s tím, že si vzpomenete na to, co jste prožili vy. Neustálým přidáváním fotografií a příspěvků totiž budete přispívat k vytváření nepříjemných pocitů, které původně trápily i vás.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté