Jak správně komunikovat s partnerem?

Komunikace je proces. Velmi složitý proces. Když to vezmeme hezky popořadě, máme tady odesílatele a příjemce. Odesílatel má nějaké sdělení, které zakóduje a odešle ho komunikačním kanálem příjemci. Ten musí nejdříve sdělení dekódovat a teprve poté na něj může reagovat. Takto rozebírat obyčejnou rozmluvu v běžné praxi ale může jen opravdu velký hnidopich. Co je ale důležité - během takto složitého procesu může snadno dojít k nějakému komunikačnímu šumu, který je potřeba odstranit. Někdy postačí, když promluvíte hlasitěji, aby vás druhý slyšel, nebo sdělení zopakujete. Jindy je ale nutné vynaložit mnohem větší úsilí, aby došlo ke vzájemnému porozumění. Ať už jste ten, komu není rozuměno nebo ten, kdo nerozumí, z dlouhodobého hlediska vede taková nerovnost ve vztahu k devastujícím následkům. Ale jak tedy efektivně komunikovat s partnerem?

Myslete nejen na to, CO říkáte, ale i JAK to říkáte

Představte si, že jste rozzlobení. A ve své naštvanosti potřebujete něco velmi vážného sdělit. Jak se vaše komunikace bude lišit od té, když jste v klidu? Emoce obecně mohou v komunikačním procesu nadělat pěknou šlamastyku. Ve vzteku se někdy naše logická sdělení mění na proud nesrozumitelných slov, která navíc už jen svou pouhou intonací mohou způsobit ve vztahu nenávratné škody. Když se tedy budete pokoušet svému protějšku něco sdělit, především pokud budete „v ráži“, zamyslete se nad tím, jakým způsobem to řeknete. A jestli vůbec jste v takovém vypětí schopni účelně sdělit to, co potřebujete.

Nezapomeňte se ujistit, že vás partner pochopil

Partnerka muži vypráví, jak se celý den měla. Během řeči uvede i několik faktů, na která později naváže či se na ně partnera zeptá. Ten netuší, která bije. Partnerka se rozzlobí a odchází se slovy: „Ty mě vůbec neposloucháš.“  I když partneři komunikují a povídají se, ne vždy to znamená, že plně chápou význam toho, co ten druhý říká. Během rozhovoru je nutné dávat pozor, jak nám ten druhý rozumí. A když vidíme, že naše slova nepadají na úrodnou půdu, musíme zkrátka zvolit jiný přístup. Křikem, pláčem nebo rozčilováním ničeho nedosáhnete.

 

Zaměřte se jenom na jeden problém

Klasická hádka by se dala přirovnat k bitvě. Během komunikace by ale neměla mít navrch žádná strana, není tu žádných vítězů ani poražených. Proto, když k vám partner přijde s nějakým problémem, řekne vám, co mu vadí nebo co by chtěl změnit, neútočte hned nazpět. Nevnímejte jeho slova jako palbu, kterou musíte bezpodmínečně opětovat. Když vám partner řekne, že se mu něco nelíbí, zkuste tento jeden problém řešit namísto vytahování salvy věcí, které naopak vadí vám. Když takto budete cílit na jeden terč, máte větší šanci na nalezení úspěšného řešení, než když budete střílet do dvaceti terčů. Obzvlášť, když se vyřešením jednoho problému mohou vyřešit i problémy na něj navázané.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté