Jak se stát pánem konfliktu

Říká se, že v hádce moudřejší ustoupí. Je to ale skutečně správné řešení? Obecně platí zažitá představa, že jen jeden může být vítěz, všechno ostatní je buď prohra nebo kompromis, tedy řešení, které v určitém ohledu nevyhovuje nikomu. Mnohem efektivnější je vyhrocený dialog řešit zavčasu, ještě, než se z něj hádka vůbec stane. Jak se ale stát takovým pánem situace? Ovládnout rozhovor a zajistit při zachování všech pravidel slušnosti konec debaty s nějakým výsledkem je umění, které je závislé na drobných nuancích. Ne všechna pravidla platí pro každý druh sporu, je důležité rozpoznat, jak je váš komunikační partner naladěn a která slova či postoj na něj budou platit nejlépe. Jinak by paradoxně dobře míněný postoj mohl vnést do rozhovoru větší nesoulad a přilít tak zbytečně do ohně. Abyste se stali pány rozhovoru, je dobré…

…používat slovo protože.

Odnes odpadky. Stav se na nákupu. Dojeď pro děti. Na první pohled prosté věty, které ale na ten druhý mohou vyvolat konflikt ohledně nařizování a povyšování se. A přitom by stačilo přidat slovo „protože“, které situaci mnohem lépe osvětlí. Odnes odpadky, protože mi to moc pomůže. Stav se na nákupu, protože potřebuji být déle v práci. Dojeď pro děti, protože se těší, že je vyzvedneš ty. Vysvětlete ostatním, proč po nich žádáte to či ono. Budou vám mnohem více naslouchat a pochopí, proč je tak důležité vaší žádosti vyhovět.

…umět přiznat svou chybu.

Promiň, že zvyšuji hlas, ale mě na tom opravdu záleží. Omlouvám se, že jsem protivná, ale měla jsem v práci těžký den. Ano, máš pravdu, měla jsem to udělat. Prostým uznáním vlastního selhání vezmete chronickému hadači doslova vítr z plachet. Uznejte, že má právo se na vás zlobit a tím zažehnáte nejen hádku, ale když ještě uděláte to, zač se omlouváte, stanete se doslova pánem situace.

…naladit se na svého partnera.

Nestavte se do konfrontační pozice naproti sobě, ale sedněte si vedle svého partnera. Sezení či stání bok po boku povzbuzuje důvěru a pomáhá s vcítěním se do druhého. Nebojte se během rozhovoru vzít druhého za ruku nebo se ho jinak dotknout. Často se totiž může stát, že původní pocit zloby se ukáže být skrytou frustrací nebo bolestí. Vnímejte svého partnera a jeho pocity. Nad celou situací tak mnohem snadněji získáte plnou kontrolu.

…poslouchat A i B.

Ke sporům dochází kvůli neporozumění. Jeden tvrdí to, druhý zase ono. Předtím, než se postavíte proti názoru partnera, požádejte ho, aby vám sdělil, proč si myslí to či ono, či v čem vidí, že je jeho řešení lepší. Poslechněte si jeho argumenty a nestartuje proti jeho názoru, když znáte pouze A. Nechte si sdělit také B. Postoj vašeho partnera vám pak bude mnohem jasnější a vám se snadněji na něj bude reagovat.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté