Jak se komunikací lze vyhnout krizi ve vztahu

Jak se říká: „Stokrát nic, umořilo osla.“ Toto rčení platí ve vztahu snad víc než kde jinde. Jde o to, že sem tam se ve vztahu setkáme s něčím, co nám vadí, ale protože to považujeme za maličkost, mávneme nad tím rukou. Jo, tak jednou nevynesl koš, když jsem ho to požádala. V koupelně po sobě nechal potopu, no jo. Opět nezhasl v ložnici. Jsou to drobnosti, které se ale postupně kupí a kupí. A pak přijde ta jedna poslední kapka, díky které přeteče pohár a vy se rozejdete. Naprosto zbytečně. Během finální hádky vytáhnete seznam všech těchto doposud hloupostí, které už najednou takovými hloupostmi ale nejsou. A přitom naprosto stačilo s partnerem včas komunikovat. Sdělit mu, když se vám něco nelíbí, vyjasnit si některé věci, upustit páru, aby se pod pokličkou nestřádala. Takže, i když se vám to zpočátku zdá jako nesmysl na to partnera upozorňovat a nepřijde vám zatěžko udělat to místo něho, přesto o tom mluvte. Protože i jen taková hloupost, jako je stokrát nevynesený koš, může znamenat důvod k rozchodu.

Nezavírejte oči a nebojte se konfrontovat

Když jde žena s kamarádkou na víno, o čem si povídají? Říkají si, čím je jejich partneři opět vyvedli z míry. I když muži toto dělají v menším měřítku, i jich se taková konverzace týká. Tak proč nemáme problém vyprávět o chybách partnera kamarádům a blízkým, ale osobě, které se to bezprostředně dotýká, neřekneme nic? Přitom právě ona je tím, kdo by to měl především slyšet. Pokud si totiž nepromluvíte, druhý je odsouzen k tomu, svou chybu neustále opakovat, neboť o ní neví. Neví, že vám něco vadí – a jak by taky mohl, když mu nic neřeknete? Tím, že si budete akorát tak tiše skřípat zuby, se totiž nic nevyřeší. Zkuste naopak na danou věc partnera upozornit, promluvte si s ním o svých pocitech, které to ve vás vyvolá. Vysvětlete mu, že vám to a to zkrátka vadí. Jedině tak může dojít ke změně.

Jak s partnerem promluvit, aby to dobře dopadlo

Předně nečekejte, až vás daná věc začne štvát. Konfrontovat partnera se vztekem v hlase je totiž to nejhorší, co můžete udělat. Snažte se vše vysvětlovat v klidu, partnera neosočujte, pouze ho poproste o nápravu pro příště. Nestyďte se. Ruměnec z tváře zase zmizí, dech se brzy uklidní. Své požadavky se snažte partnerovi sdělovat tak, aby se ho to co nejméně dotklo. Někteří lidé reagují na kritiku přecitlivěle. I na to se musíte připravit. Pořád je lepší vydržet chvíli tichou domácnost, která ale vede k nápravě, než si vše v sobě nadále střádat a nepřečkat následnou bouřku. Zkuste tedy:

  • Zkuste si své myšlenky a požadavky sepsat na papír – jednak si utřídíte myšlenky, jednak budete mít zrakovou oporu.
  • Svůj projev si nacvičte přes zrcadlem.
  • Jmenujte konkrétní situace a věci, které chcete řešit.
  • Nikdy neútočte, mluvte v klidu.

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté