Láska bez hádek je jako páv bez per. Ale proč jsou vlastně hádky pro vztah ta důležité? Protože pokud nedochází k psychickému nebo fyzickému týrání, jedná se v podstatě o vyostřenější výměnu názorů. A sdělovat si své názory, své myšlenky, pocity, ale také pochyby nebo nespojenost ve vztahu je velmi důležité. A to i přesto, že k tomu dochází takovýmto způsobem. Z hlediska psychologie jsou hádky dokonce až jakýmsi kořením života. Dalo by se říci, že pročistí vzduch, vysvětlí se věci, které se nějakou dobu střádaly v obou partnerech. Některé hádky dokonce mohou v lidech vzbudit určitý pocit nejistoty, jestli třeba zrovna „tohle“ nebyla ta poslední kapka, která povede k rozchodu. A teprve na základě této myšlenky jsou schopni přehodnotit své dosavadní jednání a s vidinou, že o partnera nechtějí přijít, začnou konat. Hádky přinášejí do vztahu určité vzrušení a změnu, a to hned v několika podobách.
Krásné usmiřování
Ne nadarmo existuje pojem „usmiřovací sex“. Po hádce jsou oba partneři nabuzení, krev jim divoce koluje v žilách. A, i když se to nemusí na první pohled zdát, od takového stavu je pouhý krůček k vášni a něžnostem. Hádky menšího i většího charakteru tak u většiny párů vyústí v jednu ze dvou možností. U temperamentnějších partnerů dojde k tomu, že na základě předchozího hlasitého rozhovoru jsou rozzlobení, mohou se třást a už jim stačí jen kousek k tomu, aby se na svého partnera vrhli. Potom ale zlost přetaví na vášeň, která vede k nespoutanému sexu. Druhou možností je, že je vám předchozí hádky líto a chcete se s partnerem usmířit pomazlením. Následné objímání ve stylu tak-už-se-nezlob, tak snadno může skončit něžnými intimnostmi. Ať již patříte do kteréhokoliv kategorie, podle provedených studií hádky mimo jiné zlepšují i kvalitu sexuálního života partnerů. Což je především v dlouhodobých vztazích vítané zpestření.
Komunikace na ostří nože
Hádky bývají obvykle vnímány jako nesouhlas mezi partnery. A i když někdy to tak skutečně může být, nemusí jít vždy jen o to, že se nemůžete na něčem shodnout. Schopnost komunikace se postupně vyvíjí a v dětství ji okoukáváme především od svého okolí a rodiny. Podle toho, jak se v rodině mluvilo, komunikujeme tak i v dospělosti. Zatímco v některých domácnostech byly hádky běžnou součástí života, neboť se jejich prostřednictvím komunikovalo, v některých domovech se všechny problémy a nespokojenost zametala pod koberec. Z toho poté plyne, že někteří lidé se vlastně ani „normálně“ hádat neumějí. Veškeré výtky, které by někdo jiný v pohodě přešel, berou jako útok na svou osobu, protože nejsou zvyklý, že by s nimi někdo takto komunikoval. Na druhou stranu někdy je také nutné umět některé věci přejít. Co je ale nejdůležitější, hádky znamenají, že spolu komunikujete. Mluvíte spolu. Dlouhodobé vztahy a technické vymoženosti do dnešních vztahů přinášejí problémy v podobě nedostatečné komunikace mezi partnery. Ale hádky znamenají, že spolu alespoň nějak mluvíte.