Aromaterapie je v posledních letech velmi skloňovaným pojmem. Je to alternativní medicína, která využívá reakcí našeho těla na aroma květinových silic. Historie aromaterapie se začala psát již ve starověku, kde byla používána jako uklidňující prostředek pro pacienty s depresemi či neklidem. V souvislosti s tímto fenoménem ale můžeme v e-shopech a lékárnách narazit na dva typy olejíčků, kdy nemusí být úplně zřejmé, který je ten lepší. Ačkoliv cenově jsou totiž srovnatelné, svými účinky nikoliv. Esenciální oleje nebo vonné oleje, co je tedy lepší? Záleží na tom, na co je chcete využívat. Svou vůní vám den prozáří oba takové výrobky, ale pro klasickou aromaterapii jsou vhodné pouze přírodní esenciální olejíčky. Podívejte se tedy, k čemu se který dá použít.
Vonné oleje jako uměle vytvořené produkty
Jak již označení této kategorie olejů napovídá, jsou určeny především k tomu, aby voněly. Ale tímto jejich schopnosti končí. Na rozdíl od esenciálních olejů jsou tyto vonné určeny opravdu jen k provonění, ať už vašeho domova nebo třeba koupele. Jsou uměle vytvořené, a i když některé složky v nich obsažené mohou být přírodního původu, převažují ty lidskou rukou vyrobené. Mají velmi rozmanité vůně s výrazným aroma, které dokáže během chvíle proměnit váš pokoj na tropický ráj, palouk v lese nebo pohádku Vánoc. Vonné oleje se mohou používat do aromalampy, difuzéru, na potpourri, vonné kameny, ale třeba i do vody na vytírání podlahy či pár kapek lze aplikovat na sáček ve vysavači. Pro svou relaxaci si vonný olej kápněte do vany nebo jako vůni do vlasů. Možnostem užití se meze nekladou.
Esenciální oleje z přírodních zdrojů
Esenciální oleje nebo též silice jsou oleje získávané z rostlin. Můžeme je najít v celém těle rostliny od jejího kořene až po květy, přičemž bývají rovněž označovány jako srdce nebo podstata rostliny. Kromě svého přírodního původu se od vonných liší ještě v jedné zásadní věci, mají totiž terapeutické účinky. Esenciální oleje se používají v aromaterapii, kdy se využívá jejich působení na emoce, psychiku a náladu. Ovlivňují rovněž činnost některých vnitřních orgánů a vegetativních funkcí. Některé oleje mají rovněž antivirové, antiseptické či repelentní účinky. Je to dáno tím, že vůně náš mozek vyhodnocuje jako první ze všech vjemů. Čichové nervy jsou propojeny s tou částí mozku, která má hlavní roli při spouštění našich reakcí, a to především těch emocionálních. Radost, zlost, sexuální nabuzení, klid, smutek,… Esenciální oleje tak mohou působit jako afrodiziakum, na bodnutí hmyzem, na astma, jako urychlovač hojení, na menstruační obtíže, na posílení srdeční činnosti, na nespavost, na stres, revma či na žaludeční a jiné obtíže.