Jak již si mnozí z názvu jistě přeloží, kombinace slov „aroma“ a „terapie“ nám zde vytváří alternativní medicínu, jež je založená na léčbě pomocí vůní. Rostliny obsahují určité těkavé látky, které se extrahují, a tak vznikají účinné éterické oleje. Tyto přírodní silice už jen svým aroma mohou pozitivně ovlivnit nejen naši náladu a stav mysli, ale také naše zdraví. Podle historických záznamů se již starověcí léčitelé pokoušeli využívat vonných výluhů z rostlin k uklidnění pacientů. Podle dalších příběhů za objevení aromaterapie vděčíme zlodějům, jež se rozhodli budovat svou kariéru i během morové epidemie. Vkrádali se do domů obětí a okrádali je, aniž by sami přitom onemocněli. Výměnou za mírnější trest prozradili svůj tajný recept na ocet s obsahem éterických olejů. Ať už to ale bylo jakkoliv, dnes aplikujeme aromaterapii nejčastěji dvěma způsoby:
- Inhalace – vzhledem ke skutečnosti, že čich je necitlivější lidský smysl, přestavuje vdechování vůně éterických olejů k nejpřirozenějším a nejúčinnějším způsobům používání především při léčení psychických problémů.
- Vmasírování – pro celkové uvolnění a rekonvalescenci je další možností aplikace přímo na kůži. Pro masáž éterickým olejem musíte ale volit zředěné varianty, protože koncentrovaná silice by vám mohla pokožku podráždit.
S jakými neduhy si aromaterapie poradí?
Jelikož žádná lékařská studie prozatím definitivně neprokázala účinnost aromaterapie, patří tato prozatím mezi alternativní přístupy. I přesto si vhodně zvolená kombinace vůní dokáže poradit s negativními emocemi, nesoustředěností, stresem, chronickými či jinými akutními problémy. Holistická aromaterapie, využívající skutečně kvalitních přírodních éterických olejích, se zakládá na tom, že přistupuje k léčbě každého jednotlivce z přirozeného hlediska. Jednotlivé vůně či jejich vzájemné mísení vám může…
… přinést klid na duši – antistresovými účinky se vyznačuje především meduňka, ylang-ylang, jasmín nebo levandule. Nepřehánějte to ale s těmito „antidepresivními“ vůněmi, neboť mohou zároveň působit tlumivě. Můžete tak po jejich použití pociťovat ospalost.
… vlít novou energii do žil – především citrusy jsou tím pravým životabudičem, který vás povzbudí a pozitivně naladí. Jedná se tedy například o citrón, limetu, grapefruit, červený pomeranč či mandarinku.
… pomoci při dýchacích obtížích – pro roztažení dýchacích cest a podpoření léčby zánětů v oblasti hrudníku jsou perfektními pomocníky vavřín, jedle, máta, kadidlo nebo eukalyptus. Po jejich inhalaci se vám bude lépe dýchat a případný kašel se utlumí.
… utlumit přetrvávající bolest – proti křečím, bolestem zubů a na dalším bolestivým projevům našeho těla používejte éterické oleje z šalvěje, cypřiše, skořice, heřmánku nebo hřebíčku a kafr. Většina těchto silic je vhodná v malém množství i na přidání do různých mastí domácí výroby. Mají totiž i hřejivý účinek.