Pro dosažení úspěchu musíte znát sami sebe

Úspěch je definován, jako úplné nebo alespoň částečné dosažení nějakého cíle jednotlivce či skupiny. Jedná se ale o relativní pojem. Každý jedinec měří úspěch ve svém životě jinak. Zatímco pro někoho představuje úspěch zajištění dostatku peněz na další měsíc, pro jiného je to dokončení obrazu. Úspěch je aspekt, který skutečně lze pojmout i takto diametrálně rozdílně, napříč nejrůznějšími odvětvími i oblastmi našeho života. Jeho dosažení potom záleží na mnoha faktorech, z nichž pravděpodobně nejdůležitější je ten, jak dobře znáte sami sebe. Například člověk, jenž disponuje naprosto zjevným nadáním pro psaní, nemusí být úspěšný při dosahování kariéry právníka. Úspěchu se zkrátka dosahuje mnohem snadněji, když víme, na co máme, jaké jsou naše schopnosti a jaké dovednosti ovládáme.

Hledejte v sobě poklad

Říká se, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí. Mimo to ale také nic nezíská. Může se stát, že o své dovednosti během života někde zakopneme, ale mnohem větší riziko je to, že je vůbec nepoznáme. Úspěch v životě není pouze o tom, že nám pomáhá cítit naplnění a užitečnost, ale také nám může ukázat, kam v životě patříme. Kde je naše místo a kde můžeme prospět a něčím přispět. Nebojte se odhalovat svá pohřebná nadání a zjistěte, jaké jsou vaše schopnosti. Držte se přitom těchto myšlenek:

  • Nevzdávat se napoprvé – většina z nás alespoň trochu tuší, co by jí mohlo jít. Ať už proto, že si danou věc zkusila nebo jí to k ní nějak „táhne“. Při konání známého nebo nového se ale může dostavit i nečekaný neúspěch. Nenechte se ale odradit a vytrvejte. Pokud daná věc nebude odpovídat vašemu nadání nebo schopnostem, brzy to poznáte. Pro inspiraci se podívejte na vytrvalost, se kterou na sobě pracoval Orel Eddie (2016).
  • Zkoušet – když začínáte tzv. na zelené louce, lze jen těžko soudit, pro co máte skutečné nadání. A proto se nebojte zkoušet. Pokud se prokázalo, že činnost, kterou zkoušíte, vám nejde, přenechte ji těm, kteří pro ni talent mají. A vydejte se zase novým směrem.
  • Nezaměřujte se příliš úzce – pokud vám vaše znalosti sama sebe napovídají, že umíte ostatním lidem předávat znalosti, nebuďte zklamaní, že vám nepůjde učit středoškoláky. Zkuste své dovednosti využít v oblasti vzdělávání předškoláků, dospělých, na kurzech a workshopech či třeba na univerzitách třetího věku. Dívejte se na své dovednosti z více úhlů.

Vyzkoušejte test osobnosti

Jakousi zkratkou na poli poznávání sebe sama jsou různé psychologické a osobností testy. Po zaškrtání výběrové testu se vám zobrazí schopnosti, kterými byste měli disponovat, věci, které byste měli zvládnout, a povolání, která jsou pro vás ta pravá. Málokdo ale v testech objeví něco skutečně nečekaného, co o sobě jedinec nevěděl. Přesto je lze využít na ověření volby svého směřování či nápovědy, kudy byste se měli ke svému úspěchu vydat. Jedná se například o test studijních a osobnostních předpokladů (TOP) nebo test práce na míru (PNM).

O Autorovi: Michal je člověk se srdcem na správném místě. A jeho hlavním mottem je: Buď důvodem, kvůli kterému lidé zase uvěří, že je v lidech ještě kousek dobra.
Namasté